Moda retro, styl vintage, piękne i klimatyczne miejsca.
Stylizacje inspirowane nostalgią za minionymi laty,
dwudziestoleciem międzywojennym i złotymi latami Hollywood.

30 października 2013

Halloween – wieczór z Timem Burtonem.

Jeśli nie kręcą was huczne i przerażające imprezy, a mroczny wieczór wolicie spędzić w towarzystwie dobrego filmu i lampki wina, to polecam wam twórczość Tima Burtona. Ten amerykański reżyser, scenarzysta i producent jest mistrzem groteski, czarnego humoru i niekonwencjonalnego horroru. Na stałe współpracuje z Heleną Bonham Carter (prywatnie – żoną) i Johnnym Deppem. Czy trzeba lepszej rekomendacji?

Na Halloween polecam:
Sok z żuka
Jeden w pierwszych filmów Burtona. To przesiąknięta czarnym humorem opowieść o małżeńskim życiu... po śmierci. Adam i Barbara, po śmierci w wypadku samochodowym wracają do swego domu jako duchy. Kiedy wprowadzają się do niego żywi, nasi bohaterowie zrobią wszystko, by nie dopuścić do zdewastowania ich domu przez intruzów. I tutaj wkracza tytułowy Beetlejuice.
Doborowa obsada: Geena Davies, Winona Ryder, Michael Keaton. 

Edward Nożycoręki
Kolejna bajka dla dorosłych. Bardzo burtonowska, groteskowa, oryginalna i smutna... Tajemniczy właściciel ogromnego zamczyska powołuje do życia niezwykle wrażliwego chłopca-cyborga, Edwarda. Zamiast dłoni ma on nożyczki. Po śmierci swego twórcy Edward wyrusza na poszukiwanie ludzi, którzy go zaakceptują i pokochają. Trafia do pozornie idyllicznego miasteczka, w którym odnajduje miłość, ale nie jest to bajka z happy-endem. W każdym razie, jeśli nie wiecie, dlaczego pada śnieg – zobaczcie ten film.
I znów świetna obsada: Johnny Depp i Winona Ryder  

Jeździec bez głowy

Zdecydowanie wart zobaczenia, choć dla mnie nie ze względu na opowiedzianą historię, a sposób w jaki został nakręcony. Widać tu ewidentną fascynację klasycznymi horrorami i kinem klasy B, film powstał bez efektów komputerowych, całość to ciężka praca charakteryzatorów i kaskaderów. Fabuła jest prosta: rok 1799, nowojorski policjant przybywa do małej osady Sleepy Hollow, by rozwiązać sprawę tajemniczych morderstw dokonywanych rzekomo przez jeźdźca bez głowy. Ale nic nie jest tym, czym się wydaje. A mędrca szkiełko i oko są bezsilne, wobec tajemnic tego świata.
Jak zwykle doskonała obsada: Depp, Christina Ricci i Christopher Walken.

Gnijąca panna młoda – animowany.
Powrót Burtona do korzeni – historia o życiu pozagrobowym, przedstawiona techniką animacji poklatkowej. Wiktor, młody i wrażliwy człowiek ma wkrótce poślubić córkę zubożałego, ale arystokratycznego rodu Everglotów. Wiktor i Wiktoria (bo tak ma na imię jego przyszła żona) od razu przypadają sobie do gustu. Niestety, zapowiadany od dawna ślub może nie dojść do skutku, gdyż w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności Wiktor poślubia sympatyczną nieboszczkę, która zabiera go ze sobą do świata zmarłych. Pełna czarnego humoru opowieść ze szczęśliwym zakończeniem.
A tytułowej pannie młodej głosu użyczyła żona reżysera.

Miasteczko Halloween – animowany.
Na końcu listy, bo nie reżyserował go Tim Burton. Za to był scenarzystą i producentem :) Akcja filmu toczy się w mieście strachów i upiorów. Mieszkańcy co roku hucznie obchodzą swe święto. Jednak mistrz ceremonii, Jack Skellington, znudzony rutyną, wyrusza na nocną przechadzkę i przypadkowo trafia do świata, w którym obchodzi się Boże Narodzenie. Postanawia przygotować dla ludzi swą własną wersję Gwiazdki i porywa Świętego Mikołaja – co jak się domyślacie, niesie za sobą opłakane skutki.

Have a creepy halloween!

2 komentarze:

  1. O tak! Burtona uwielbiamy! Mój faworyt i jeden z ulubionych filmów zarazem - "Edward Nożycoręki".

    P.S. Zapomniałam dodać, że Twoja dynia jest świetna :D Ma taką groźną i posępną minę ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tim Burton i jego psychika to moi idole. Uwielbiam jego klimat, w każdym filmie inny -mimo to burtonowski,a razem z Heleną tworzą idealną pare- mroczną ,ale szczesliwa.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...