Moda retro, styl vintage, piękne i klimatyczne miejsca.
Stylizacje inspirowane nostalgią za minionymi laty,
dwudziestoleciem międzywojennym i złotymi latami Hollywood.

24 stycznia 2014

Kulturalna Łódź - nowy cykl na blogu.

Niniejszym zaczynam nowy cykl na blogu, chciałabym co jakiś czas przedstawiać ciekawe wydarzenia kulturalne i artystyczne z regionu łódzkiego (i nie tylko) – oczywiście z nutką retro.
 
1. Z wizytą u Herbstów.
fot. A. Rutkowski
Chciałabym zachęcić was do odwiedzenia Muzeum Pałacu Herbsta (ul. Przędzalniana 72, Łódź). Muzeum zostało niedawno oddane do użytku po remoncie i renowacji, mającej na celu odtworzenie oryginalnych wnętrz z epoki. Włożono w ten projekt mnóstwo wysiłku, serca i pieniędzy – i to widać!
Pałac został zbudowany dla Matyldy i Edwarda Herbstów, którzy zamieszkali tu po ślubie zawartym w roku 1875. Rodzina Herbstów mieszkała w pałacu do roku 1942. Po roku 1945 rezydencja Herbstów pełniła różne, czasem bardzo dziwne funkcje, takie jak: ośrodka szkolenia pracowników pomocy społecznej, domu dziennego pobytu dla nerwowo chorych, była siedzibą zakładu biologii PAN, Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, spółdzielni inwalidów, a nawet Pracowni Konserwacji Zabytków.
W 1976 roku rezydencję przejęło Muzeum Sztuki. Wszystkie zabudowania wymagały wtedy kapitalnego remontu ponieważ skutkiem niewłaściwego użytkowania była daleko posunięta dewastacja, a nawet unicestwienie kilku budynków.
fot. A. Rutkowski
Przy okazji zobaczcie koniecznie wystawę „Herbstowie. Historie niedokończone” (czynna do końca czerwca), która w oparciu o nowo odkryte archiwalne materiały opowiada historię dwóch pokoleń rodziny Herbstów. Ekspozycja w Muzeum Pałac Herbsta w niekonwencjonalny sposób pokazuje losy właścicieli pałacu w kontekście dziejów Łodzi przełomu XIX i XX wieku.
(informacje i zdjęcia pochodzą ze strony internetowej muzeum: www.palac-herbsta.org.pl)

2. Można też umrzeć z tęsknoty.
Umrzeć z tęsknoty. Najpiękniejsze piosenki żydowskie. Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
Czy wiecie, że w przedwojennej Łodzi, społeczność żydowska stanowiła około 30% mieszkańców? Niewielu z nich przeżyło wojnę, jeszcze mniej zostało później w Polsce.
„Pragniemy zabrać Państwa w podróż w uchodzący w niepamięć, a przecież piękny i bliski nam świat kultury żydowskiej. (...) Zapamiętane obrazy, radosne, nostalgiczne i melancholijne melodie i poetyckie teksty przypomną orientalną, niezmiennie fascynującą nas kulturę jednego z najbardziej niezwykłych narodów. Może wspólnie uda nam się przywołać magiczną atmosferę wielokulturowej Łodzi.„
Spektakl jest częścią obchodów IV Dni Pamięci, organizowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu .
(informacje, zdjęcie i cytat pochodzą ze strony internetowej teatru: http://www.teatr-jaracza.lodz.pl)

3. Zobaczyć nowoczesność z lat trzydziestych.

Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku. Muzeum Sztuki w Łodzi (ms2 , ul. Ogrodowa 19).
Kolekcję udostępniono publiczności po raz pierwszy w lutym 1931 r. Zbiory grupy „a.r.” gromadzone były w latach 1929–32 i uzupełniane do 1938 roku. Kolekcja stanowiła przegląd awangardowych nurtów i tendencji końca lat 20. minionego wieku i stała się początkiem zbiorów sztuki nowoczesnej, które są wciąż uzupełniane współczesnymi dziełami z obszaru sztuki eksperymentującej.
(informacje i zdjęcie
pochodzi ze strony internetowej muzeum: http://msl.org.pl)
A po obejrzeniu wystawy, możecie udać się do królestwa Poznańskiego i odwiedzić Manufakturę, przy której znajduje się muzeum. Z racji pogody, polecam szczególnie gorącą czekoladę u Wedla – nadal w klimacie retro.

7 komentarzy:

 1. Uwielbiam Łódź... Jest piękna, klimatyczna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi to czytać, jestem lokalną patriotką i zawsze staram się pokazać Łódź od najlepszej strony.

   Usuń
 2. Cudny cykl, może się bardzo przydać. Kto wie, może w którymś z tych miejsc się spotkamy? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam w Łodzi 2 razy, ale nie miałam okazji być w tych miejscach niestety. Bardzo ciekawie ta seria postów się zapowiada.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może jeszcze będziesz miała okazję, w każdym razie zapraszam serdecznie :)

   Usuń
 4. Super cykl!! Coś dla mnie - wstyd sie przyznać nie byłam nigdy w Łodzi ;-(.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...