Moda retro, styl vintage, piękne i klimatyczne miejsca.
Stylizacje inspirowane nostalgią za minionymi laty,
dwudziestoleciem międzywojennym i złotymi latami Hollywood.

9 lutego 2014

Życie w dwudziestoleciu międzywojennym.

Nie samymi kieckami miłośniczka retro żyje, czasem lubi też poczytać. Obok ukochanych kryminałów, namiętnie czytam biografie i szeroko pojętą literaturę historyczną. Szczególnie jeśli dotyczy mojego ulubionego okresu w najbliższej historii, czyli międzywojnia. Jednak nie szukam tam wiedzy stricte historycznej, bardziej interesuje mnie to, jak wtedy się żyło. Jakie były obyczaje, trudy życia codziennego, no i oczywiście, jakżeby inaczej, stroje, ciekawostki i smaczki tamtej epoki.
Jednym z gwiazdkowych prezentów, który sama sobie sprawiłam, była książka S. Kopra „Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej”. Lektura przyznaję wielce wciągająca, składająca się z kilku krótkich biografii gwiazd tamtego okresu, min. takich jak: Tola Mańkiewiczówna, Jadwiga Smosarska, Loda Halama, czy Eugeniusz Bodo. Opowieść płynie wartko, a duża liczba opisanych postaci nie pozwala na szczegółowe biografie, raczej tylko przybliża sylwetki i przedstawia najważniejsze osoby tamtego okresu. 
Oto jakie jakie smaczki dotyczące strojów i obyczajów, można znaleźć w „Gwiazdach”:
"Szykiem było wówczas noszenie spodni spacerowych, nawet wieczorem i wszystkie modnisie z dumą zakładały noga na nogę w szerokich flanelowych spodniach i wyzywająco kopciły papierosy w długich, bursztynowych fajeczkach."

Książka spodobała mi się na tyle, że dokupiłam jeszcze „Wpływowe kobiety” i „Życie prywatne elit artystycznych” - dziękując w duchu za poświąteczne obniżki w księgarniach. Ciekawe historie, mnóstwo anegdot, sylwetki tych znanych do dziś, jak i często zapominanych obecnie gwiazd i twórców okresu dwudziestolecia międzywojennego, to wszystko znalazłam w tej ciekawej serii. Książki mają też pewną wadę, mianowicie powtarzają się w nich spore fragmenty tekstu (głównie cytatów i anegdotek), z czego autor nawet tłumaczy się w przedmowie do jednej z nich – nie stanowi to moim zdaniem wielkiego mankamentu, jednak uczciwie ostrzegam.
A poniżej dwa ciekawe opisy, które znalazłam w książkach. Kto wie, o kim mowa? (osoby śledzące mój fan page na fb już wiedzą, dlatego proszę nie podpowiadać).
Piękna pani:
"Przyjechała z kilkoma walizami ubrań, na dwa tygodnie! Czegoś podobnego nigdy wcześniej nie widziałam. Był sierpień, upał, a ona miała nawet etolę, białą."
Oraz Pan:
"Całowanie nóg odzianych w czarne jedwabne pończochy uznawał za największą rozkosz, dla której mógł poświęcić wszystko."
O autorze:
Sławomir Koper, rocznik 1963, pisarz, autor książek historycznych, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.W swoich książkach przedstawia historię głównie poprzez fakty mało znane, zapomniane lub pomijane w „oficjalnych” monografiach. Prezentuje ważne i znane, ale także nieco już zapomniane postacie w kontekście życia prywatnego i codziennego oraz obyczajowości charakterystycznej dla danej epoki. Wychodzi z założenia, „że życie prywatne, z jego wszystkimi składnikami jest istotną częścią biografii każdego człowieka. A polityk czy artysta ukazany w szlafroku i kapciach zyskuje tylko na autentyczności”.

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...