Moda retro, styl vintage, piękne i klimatyczne miejsca.
Stylizacje inspirowane nostalgią za minionymi laty,
dwudziestoleciem międzywojennym i złotymi latami Hollywood.

26 marca 2014

When a woman smiles, then her dress should smile too.


Madeleine Vionnet - francuska projektantka mody, obok Coco Chanel i Elsy Schiaparelli, była właścicielką jednego z najbardziej znanych domów mody dwudziestolecia międzywojennego. Vionnet dziś nieco zapomniana, uważana jest przez znawców za jedną z prekursorek, które miały największy wpływ na modę w XX wieku. 
 
Madeleine Vionnet urodziła się 22 czerwca 1876 r. w biednej rodzinie w Chilleurs-aux-Bois. Dziewczynkę wychowywał ojciec, matka Madeleine porzuciła rodzinę, kiedy mała Madeleine miała kilka lat. W wieku jedenastu lat Madeleine Vionnet przerwała naukę i rozpoczęła praktykę w domu mody. W wieku 18 lat wyszła za mąż, lecz szybko się rozwiodła i wyjechała do Anglii, gdzie pracowała w pracowni Kate Reilly. Po powrocie do Paryża związała się z pracownią Callot Soeurs, a następnie z domem mody Jacques'a Douceta. Vionnet, około 1907, jako pierwsza projektantka zrezygnowała z kobiecego gorsetu. W 1912 otworzyła dom mody Vionnet.
 
 
W latach dwudziestych ubiegłego wieku Vionnet jako pierwsza zastosowała w swoich projektach wykrój ze skosu materiału (bias cut). Dzięki temu zabiegowi otrzymała lekką i zwiewną sylwetkę, ubrania podkreślały naturalne kobiece kształty. Projektantka zwykła mówić: „Kiedy kobieta się uśmiecha, jej suknia też powinna się uśmiechnąć”. Silny wpływ na projekty Vionnet wywarła Isadora Duncan, której tańcem projektantka była wprost zafascynowana. Inspirowała ją również starożytna Grecja, tworzyła swoje projekty poprzez drapowanie materiału na modelu, tak by nadać im zwiewny charakter, opływający ciało, zamiast zmieniający jego kształt. Poprzez ukośne cięcie podkreślała ruch i dynamikę materiału, jak i formę projektu, który dzięki temu dobrze leżał na sylwetce.
 
 
Używając dzisiejszej terminologii, można ją określić trendsetterką. Została okrzyknięta architektką mody i królową cięcia ze skosu. W latach 30tych zdominowała wprost modę houte couture, jej zmysłowe suknie nosiły gwiazdy kina: Marlena Dietrich, Katharine Hepburn i Greta Garbo. Była wizjonerką nie tylko w w zakresie projektowania, jako jedna z pierwszych walczyła o regulacje z zakresu praw autorskich w modzie, jak również o prawa pracownicze. Zapewniała swoim pracownicom płatny urlop wypoczynkowy, urlop macierzyński, zatrudniała lekarza i dentystę – było to wprost rewolucyjne jak na tamte czasy. Niestety w 1939 roku musiała zamknąć swój dom mody. Obecnie trwają próby reaktywacji domu mody Vionnet (podobnie z resztą jak innego gorącego nazwiska lat 20 i 30 – Schiaparelli), czy uda się odzyskać dawny blask? Czas pokaże.

6 komentarzy:

 1. genialna moda
  pozdrawiam, Ola:*

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam projekty od Vionnet! Jej suknie inspirowane antykiem to dla mnie mistrzostwo świata! A ta suknia: http://4.bp.blogspot.com/-wooFnkiiE9g/UzMqya6_muI/AAAAAAAAECw/R2grs8Al20s/s1600/vionnet8.jpg jest chyba najpiękniejszą, jaką widziałam od dłuższego czasu! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne sukienki! (może oprócz tej ostatniej;)
  I ciekawa osoba...

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękne projekty, ale niewątpliwie wymagają odpowiedniej figury i... urody. W tych sukniach widzę np. Charlize Theron, Nicole Kidman lub Cate Blanchett.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow these are dresses!
  I love the flapper style of the seconds With the pearls, and all those tight shapes.

  Xxx
  Lorna
  Http://lornasharp.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...