Moda retro, styl vintage, piękne i klimatyczne miejsca.
Stylizacje inspirowane nostalgią za minionymi laty,
dwudziestoleciem międzywojennym i złotymi latami Hollywood.

9 stycznia 2015

Ziegfeld Girls - celebrytki z dawno minionej epoki.
Ziegfeld Follies powstało z inspiracji działalnością paryskiej sali koncertowej Folies Bergère (to tutaj występowała m.in. słynna Josephine Baker). W 1907 roku w Nowym Jorku Florenz Ziegfeld wraz ze swoją ówczesną żoną, Anną Held, po raz pierwszy wyprodukował rewię i nazwał ją właśnie Ziegfeld Follies. Nowe show łączyło estetykę najlepszych brodwayowskich przedstawień z wodewilowym duchem kabaretu i burleski. Napisać, że Ziegfeld Follies było popularne, to nic nie napisać. Było wydarzeniem, które na stałe wpisało się do historii sceny (nie tylko tej na Broadwayu). Występowały tam gościnnie wielkie nazwiska show biznesu z tamtego okresu (jak wspomniana już wcześniej Josephine Baker). Przetrwało 24 lata, do 1931 roku, aby rok później, już po śmierci swego założyciela zaistnieć jako słuchowisko radiowe (a były to czasy triumfu radia, o telewizji jeszcze nikt nawet nie śnił), i stać się świetnym tematem dla kilku hollywoodzkich produkcji.
 
 
 

Ale umówmy się, nie tylko piękne głosy i doskonałe show przyciągało miłośników kabaretu na występy Ziegfeld Follies. Na scenie występował chórek, i to nie byle jaki. Chórzystki trochę tańczyły i trochę śpiewały. A że były przy tym piękne, młode i nieco skąpo odziane... to stały się szybko tak sławne jak sama rewia i zyskały przydomek Ziegfeld Girls.

Myślę, że można je spokojnie uznać za prekursorki dzisiejszych celebrytek i wszelkich aspirujących wannabee. Jednak w przeciwieństwie do wielu współczesnych osób znanych z tego, że są znane, te dziewczyny były naprawdę utalentowane i świetnie radziły sobie na scenie. Najbardziej populrną Zigfeld Girl w czasie trwania rewii była niejaka Lillian Lorraine. Jednak przez chórek przewinęło się również kilka przyszłych gwiazd (np. Barbara Stanwyck, Louise Brooks, Dolores Costello). Ciekawostka: Ostatnią żyjącą dziewczyną była Doris Eaton Travis, która zmarła w 2010 roku, w wieku 106 lat!
 
 
 


Popularność Ziegfeld Girls podsycał i zdyskontował oczywiście sam założyciel i pomysłodawca całej tej imprezy. Fotosy dziewczyn w ich ekstrawaganckich kostiumach scenicznych, wykorzystywane były oczywiście w materiałach promocyjnych. A nadwornym fotografem został Alfred Cheney Johnston, dziś znany i pamiętany właśnie dzięki zdjęciom jakie robił dziewczynom z Follies (wszystkie zdjęcia w tej notce są jego autorstwa).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Co ciekawe, w latach siedemdziesiątych XX w., po śmierci fotografa w jego domowym archiwum odnaleziono sporą kolekcję artystycznych aktów, które powstały za czasów jego pracy z Ziegfeld Girls. Ponieważ w latach 20. i 30. takie zdjęcia nie mogły zostać oficjalnie opublikowane, powstały zapewne "przy okazji" do prywatnej kolekcji fotografa (a może jego szefa, Flo Ziegfelda). Tak czy inaczej, przyczyniły się do powstania legendy Ziegfeld Girls, a my możemy je teraz podziwiać.

4 komentarze:

 1. Piękne kobiety i co zwróciło moją uwagę - miały piękne ciała. Takie w sam raz; ani nie za grube, za chude, ani za bardzo umięśnione.
  Co do pomysłowości w dziedzinie ubioru, moją faworytką jest pani ze zdjęcia nr 5 (od góry) - taki zadzior;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do zespołu była ostra selekcja. Nawet kilka przyszłych gwiazd srebrnego ekranu się nie załapało...
   Faktycznie, zadziorna :)

   Usuń
 2. Uwielbiam te zdjęcia i sama chciałabym mieć taką kolekcje garderoby i dodatków jak dziewczyny. Figutę oczywiście też :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...