Moda retro, styl vintage, piękne i klimatyczne miejsca.
Stylizacje inspirowane nostalgią za minionymi laty,
dwudziestoleciem międzywojennym i złotymi latami Hollywood.

1 maja 2015

Le Spodnie.


M. Dietrich, lata 30-te XX w.

Ewolucja kobiecego ubioru w XX wieku było nierozerwalnie związana ze zmianami, jakie zaszły w tym czasie w zachodnim społeczeństwie. I choć z emancypacją kobiet najbardziej kojarzone jest sławne zrzucenie gorsetów (a kilka dekad później niesławne palenie staników*), to śmiem twierdzić, że najbardziej wyemancypowaną częścią kobiecej garderoby w ubiegłym stuleciu były właśnie spodnie.
Choć zdarzało się wcześniej, że kobiety nosiły spodnie, jednak były to nieliczne wyjątki lub po prostu męskie przebranie (terminu cross-dressing raczej jeszcze nie znano). Zdarzały się wysoko urodzone ekscentryczki jak Ulryka Eleonora, królowa Szwecji, czy artystki jak George Sand. W połowie XIX w. popularne stały się tzw. bloomerki - szerokie spodnie, do których początkowo zakładano suknię. Ale tak naprawdę dopiero zmiany jakie niosła ze sobą Wielka Wojna (I WŚ) spowodowały, że spodnie zagościły na stałe w damskiej szafie. W związku z deficytem mężczyzn (byli na wojnie) kobiety przejęły wiele do tej pory męskich zawodów, dla wygody w pracy przejęły także elementy męskiego stroju.

Robotnice, 1919 r.
Coco Chanel.
Jedną z popularyzatorek spodni była bez wątpienia Coco Chanel. W czasie wakacji wkładała marynarskie spodnie zamiast popularnego wtedy stroju plażowego. Coco była nie tylko projektantką, ale osobą, którą dziś określiłabym mianem trendsetterki - wiele kobiet nie tylko kupowało jej stroje, ale naśladowało jej styl. Warto zaznaczyć, że również jej wielki konkurent, dziś nieco zapomniany Paul Poiret projektował kobiece spodnie już w 1913 r. - luźne, z szeroką nogawką, inspirowane orientem.
Josephine Baker, lata 30te.
Marlene Dietrich, lata 30te.
I zagadka - kim jest młodzian w jasnym garniturze?
W okresie międzywojennym spodnie w kobiecej modzie nie stały się jeszcze powszechne. Owszem, nosiły je artystki, kobiety wyzwolone, rzucające wyzwanie męskiemu światu - Marlene Dietrich, Katherine Hepburn, Amelia Earhart. Mimo, że coraz większa część społeczeństwa akceptowała fakt, że kobiety chcą nosić spodnie, to nadal było to aktem odwagi. W Paryżu istniał nawet oficjalny zakaz noszenia spodni, który Dietrich z premedytacją łamała. Nadal jednak dla większości kobiet były one jedynie strojem sportowym lub roboczym. Podobnie rzecz miała się podczas II Wojny.
Amelia Earhart
Robotnice, lata 40te.
Po trudach kolejnej wojny światowej nastąpił powrót do ultrakobiecej sylwetki (New Look Diora) i spodnie znów znalazły się na cenzurowanym. Jednak już w latach 60tych XX w. nastąpiła rewolucja. Spodnie stawały się coraz popularniejsze, Dior był dobry dla starszych pań - w 1966 r. Yves St. Laurent zaprezentował swój słynny Le Smoking. Wieczorowy spodnium, który był wzorowany na męskim smokingu. Damski garnitur trafił do świata high fashion i na salony - spodnie już na stałe wpisały się w krajobraz. Początkowo jako strój nieformalny, z czasem zwyciężyły spódnice i sukienki - dziś to one są w mniejszości.
Le Smoking, YSL, 1966.
Przedstawicielka nowego pokolenia, dla niej New look, to staroć - Brigitte Bardot.
Le Smoking w obiektywie Helmuta Newtona, lata 70te.
Ponoć po latach Chanel nieco żałowała, że przyłożyła rękę do popularności spodni. Pod koniec życia miała stwierdzić, że to jednak smutne, kiedy 70% kobiet na wieczornym spotkaniu nosi spodnie.
PS. Na jednym ze zdjęć jest ukryta zagadka. Kto wie, kim jest młodzian w jasnym garniturze?

*tak na prawdę żadnego palenia nie było, jedynie protest przeciwko przedmiotowemu traktowaniu kobiet na konkursach piękności - jednak media wiedziały lepiej :/

4 komentarze:

 1. Wygląda jak Frida Kahlo:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy artykuł! Spodnie są bardzo wygodne, ale czasami też żałuję, że kobiety nie decydują się częściej na spódnice i sukienki (i oczywiście piszę to, siedząc w dresowych spodniach! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam się, że jako strój domowy, ewentualnie działkowo-sportowy też wybieram zwykle spodnie.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...