Moda retro, styl vintage, piękne i klimatyczne miejsca.
Stylizacje inspirowane nostalgią za minionymi laty,
dwudziestoleciem międzywojennym i złotymi latami Hollywood.

24 lipca 2015

5080st. Peggy's Boutique - sklep dla miłośniczek retro!Na początku czerwca miało miejsce otwarcie 5080st. Peggy's Boutique - pierwszego w Łodzi sklepu oferującego wyłącznie odzież retro i vintage. Sklep znajduje się w strefie OFF Piotrkowska (dla nieznających miasta dodam, że to teraz modny, hipsterski adres). Oczywiście nie mogłam sobie odmówić wizyty i pogawędki z Gosią - właścicielką i jednocześnie ekspedientką (no dobra, teraz to już uzbierało się kilka wizyt i zakupów, pechowo dla mojego portfela pracuję niedaleko). 
Zgodnie ze słowami Gosi, sklep adresowany jest głównie do kobiet, które pragną w elegancki sposób podkreślić swą kobiecość. Asortyment to szeroki wybór sukienek, spódnic, bielizna w starym stylu, akcesoria w postaci kapeluszy, toczków a wszystko uzupełnione prawdziwymi vintage perełkami w postaci toreb i biżuterii. W tym momencie dostępne marki, to Vintage Classics Style, czyli sukienki i spódnice szyte współcześnie ze starych materiałów według fasonów z lat 50tych. Każdą sukienka od Vintage Classics Style jest jedyna i niepowtarzalna – nie ma 2 takich samych egzemplarzy. Z kolei Pu Si – usatysfakcjonuje każdą miłośniczkę eleganckiego ujęcia stylu pin up, O! Retro to nietuzinkowa bielizna, ponadto Gosia sprowadza również odzież brytyjskiej marki Collectiff, która inspiruje się modą lat 40tych i 50tych. Całość uzupełniają wyjątkowe znaleziska vintage, czyli ubrania i akcesoria z poprzednich dekad, starsze niż 20 lat.
 
Pozwoliłam sobie zadać Gosi kilka pytań o początki sklepu i plany na przyszłość. Oto jej słowa:
Mój osobisty stosunek do ubioru najlepiej odzwierciedlają słowa Iris Apfel: „Modę możesz kupić, ale styl posiadasz. Kluczem do  stylu jest zrozumienie kim naprawdę jesteś, co zajmuje lata. Nie ma żadnej mapy wskazującej drogę do dobrego stylu. Tutaj chodzi o wyrażenie siebie i własnej postawy”. Od zawsze lubiłam chodzić po malutkich sklepikach vintage, gdzie można znaleźć zupełnie niepowtarzalne rzeczy. Nie chodzi tutaj jedynie o oryginalność, bo współczesne dążenie do oryginalności sprawia, że stajemy się jednolitą masą, chodzi tutaj bardziej o strój, który wyraża osobowość, który stanowi spójną całość z osobą, która go nosi.
Pomysł na własny, tego typu sklep kiełkował od dłuższego czasu, ale jak mówi zacytowana Iris Apfel, zrozumienie siebie i dotarcie do własnego stylu wymaga lat, pewnie ledwo co jestem na początku drogi, niemniej jednak całkiem niedawno dostałam zewnętrzny bodziec, który pchnął mnie, by rozmyty w mej głowie pomysł zaczął się materializować. Bodźcem tym było spotkanie i dłuższa pogawędka z właścicielką vintage sklepu w  Krakowie – Anią Michułką. Zafascynowana jej sklepem Vintage Classics, zapytałam, czy nie chciałaby otworzyć takiego sklepu w Łodzi, na co Ania zareagowała pytaniem, które totalnie mnie zaskoczyło” A dlaczego Ty tego nie zrobisz”? W dniu otwarcia 5080st. Peggy's Boutique minęło dokładnie 6 miesięcy od kiedy padło to pytanie… Oczywiście przez te pół roku zgłębiałam temat mody vintage oraz retro i pomysł zaczął ewaluować.
Teraz przede wszystkim pracuję nad tym, aby wprowadzić więcej marek zarówno polskich, jak i zagranicznych, które projektują i szyją ubrania w stylu retro. Już wiem, że od jesieni pojawi się brytyjska marka Miss Patina, chcę również wprowadzić sukienki Stop Starring, od połowy sierpnia pojawi się biżuteria. Ponadto poza działalnością stricte komercyjną, chciałabym również skupiać wokół miłośników stylu retro nie tylko w modzie. Dlatego przewiduję projekcje filmowe, prelekcje, wystawy zdjęć oczywiście wszystko w retro stylu i z modą w tle.
Tak, w lustrze to moje kończyny :)
 
 
Oczywiście jako lokalna patriotka (choć przyznaję baterie zaczynają mi się wyczerpywać) musiałam spytać dlaczego Łódź i Off Piotrkowska?
- Pytanie dlaczego Łódż, pada najczęściej. Łódź to moje miasto, które teraz bardzo szybko się rozwija, podbija coraz więcej serc, nawet przez myśl nie przeszło mi inne miasto...

Dodam tylko, że osobiście jestem zachwycona akcją promocyjną butiku: Kobiety Na Rowery!!! Od 01.07 do 31.08 wszystkie rowerzystki w sukienkach lub spódnicach, które przyjadą na zakupy do 5080st. Peggy's Boutique otrzymają rabat w wysokości 5%. A jak wspominałam, blisko pracuję i jeżdżę do pracy na rowerze :)

3 komentarze:

 1. Dobrze wiedzieć, wsiadam na rower i jadę. :) A jakie są widełki cenowe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno mi powiedzieć, bo ceny są różne.
   Jeśli chodzi o sukienki to z pewnością około 200 zł.
   Spódnice, bluzki około 150 - ale dużo zależy od marki.

   Usuń
 2. Raj. Do sukienek retro mam słabość. Dobrze godo, polać jej;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...