Moda retro, styl vintage, piękne i klimatyczne miejsca.
Stylizacje inspirowane nostalgią za minionymi laty,
dwudziestoleciem międzywojennym i złotymi latami Hollywood.

14 października 2015

Stylowa jesień w kinie.Pogoda ze złocisto jesiennej zrobiła się niemal zimowa, wieczory powoli stają się coraz dłuższe i coraz mniej chętnie opuszczamy domowe pielesze. Ale ten trwający niemal pół roku stan hibernacji ma też swoje dobre strony, długie wieczory sprzyjają lekturze i oglądaniu filmów. Pokusiłam się zatem o listę premier kinowych, które warto zobaczyć tej jesieni. Filmy oczywiście w klimacie retro, ale problemy w nich poruszane, okazują się aktualne i dziś.

1. Sufrażystka
Meryl Streep, Helena Bonham Carter – właściwie więcej nie trzeba pisać. Te dwa nazwiska sprawiają, że na film mogę iść w ciemno. Ale ten film warto zobaczyć też z innego powodu, pokazuje on początki walki o prawa kobiet. Brutalnej walki, sufrażystki były aresztowane, napiętnowane, więzione.  Ich walka doprowadziła w końcu do przyznania kobietom w Wielkiej Brytanii praw wyborczych, stała się też początkiem wielu przemian społecznych. Myślę, że ten film koniecznie powinny zobaczyć kobiety odżegnujące się od feminizmu, żeby przekonać się, że praw, które teraz mamy, nie dostałyśmy w prezencie. W tle oczywiście Londyn z początku ubiegłego wieku i ówczesna moda.
Czas: początek XX w.
reż. Sarah Gavron
występują: Carey Mulligan, Helena Bonham Carter, Meryl Streep
produkcja: Wielka Brytania
polska premiera: 6 listopada

2. The Dressmaker
Kolejna nie hollywoodzka produkcja na liście. No i kolejne cudowne nazwisko - Kate Winslet. Wytworna kobieta Myrtle „Tilly” Dunnage wraca po latach do swojego rodzinnego miasteczka w Australii, aby zająć się schorowaną i niedołężną matką i jednocześnie zemścić się na ludziach, którzy ją skrzywdzili w przeszłości. Kate Winslet gra krawcową, która szlify zdobywała u samej Madelleine Vionnet w Paryżu a kostiumy, które można zobaczyć na fotosach z filmu są po prostu zachwycające! Niestety nie udało mi się znaleźć daty polskiej premiery, może nie jest w ogóle planowana. Jeżeli tak, pozostaje znaleźć film a sieci.
Czas: lata 50te XX w.
reż. Jocelyn Moorhouse
występują: Kate Winslet, Liam Hemsworth, Judy Davis
produkcja: Australia
polska premiera ???

3. Dziewczyna z portretu
Czy słyszeliście kiedyś o Lili Elbe? Lili, urodzona jako Einar Mogens Wegener, była jedną z pierwszych osób, które przeszły operację zmiany płci. I to właśnie jej niezwykła historia zainspirowała twórców filmu.  "Dziewczyna z portretu" to opowieść o parze artystów Einarze i  Gerdzie Wegener, których małżeństwo i praca zostają poddane próbie, kiedy Einar decyduje się na operację zmiany płci. Choć historia dzieje się niemal sto lat temu, mogłaby wydarzyć się i dziś.
Czas: lata 20te XX w.
reż. Tom Hooper
występują: Eddie Redmayne, Alicia Vikander, Amber Heard
produkcja: Niemcy, USA, Wielka Brytania
polska premiera: 22 stycznia 2016

4. Carol
 
Film jest opowieścią o romansie młodej sprzedawczyni z zamożną mężatką z nowojorskich wyższych sfer. Bardzo konserwatywne czasy w bardzo (do dziś z resztą) konserwatywnym kraju. A na dodatek Cate Blanchett i Rooney Mara w bardzo stylowych kostiumach. Czego można chcieć więcej od filmu? Niestety, podobnie jak w przypadku "Krawcowej" nie udało mi się znaleźć daty polskiej premiery.
Czas: lata 50te XX w.
reż. Todd Haynes
występują: Cate Blanchett, Rooney Mara, Kyle Chandler
produkcja: USA, Wielka Brytania
polska premiera ???

5.  Noc Walpurgii
I "last but not least" - polski akcent w moim zestawieniu. Nieczęsto oglądam polskie kino. Albo inaczej, nigdy nie oglądam tzw. polskiego kina mainstreamowego: komedie są nieśmieszne, filmy niby wysokobudżetowe w porównaniu z zachodnimi wyglądają żałośnie tanio, dialogi nieco drewniane... Ale ten film z pewnością nie należy do produkcji, które opisałam przed chwilą.
Noc Walpurii, w dawnych wierzeniach noc zmarłych, złych duchów. W taką noc rozgrywa się właśnie akcja filmu - 30 kwietnia 1969 roku, w szwajcarskiej operze. Gdy gasną światła, ze sceny schodzi wielka diva operowa, Nora Sedler. Pod drzwiami jej garderoby czeka na nią dwudziestokilkuletni, skromny dziennikarz, Robert, umówiony na wywiad z artystką. Impulsywna Nora, wielka i nieokiełznana niczym Maria Callas, wyrzuca go za drzwi, ale w końcu zgadza się na rozmowę. Rozmowę, która obudzi dawne demony.
czas: koniec lat 60tych XX w.
reż. Marcin Bortkiewicz
występują: Małgorzata Zajączkowska, Philippe Tłokiński
produkcja: Polska
polska premiera: 25 września  

2 komentarze:

 1. Ciekawy blog. I bardzo fajny post :D
  Pozdrawiam
  Obserwuję i zapraszam do mnie http://m-grabowska.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekając na "The Dressmaker" i "Carol" warto sięgnąć po książki. Są to ekranizacje powieści: Rosalie Ham https://en.wikipedia.org/wiki/The_Dressmaker_%28Ham_novel%29 i Patricia Higsmith - https://en.wikipedia.org/wiki/The_Price_of_Salt.
  Ta druga jest baaardzo dostępna ;)
  Również zapraszam do siebie na Retro Daily :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...