Moda retro, styl vintage, piękne i klimatyczne miejsca.
Stylizacje inspirowane nostalgią za minionymi laty,
dwudziestoleciem międzywojennym i złotymi latami Hollywood.

12 listopada 2015

Czarna Dalia - niewyjasnione zabójstwo sprzed lat.Elizabeth Short
Czy słyszeliście kiedyś o Elizabeth Short? Pewnie niewiele osób skojarzy to nazwisko. Ale już o Czarnej Dalii zapewne czytało bądź słyszało wielu. Czy to za sprawą filmu Briana De Palmy, czy książki o takim tytule, czy wreszcie wzmianek w mediach, które lubią od czasu do czasu odkopywać zagadkowe historie sprzed lat. Na swoje nieszczęście Elizabeth Short i Czarna Dalia to ta sama osoba. Młoda, zaledwie dwudziestotrzyletnia ofiara makabrycznego, do dziś niewyjaśnionego morderstwa, która po śmierci została nazwana przez amerykańską prasę Czarną Dalią.
Wczesne dzieciństwo Betty było dostatnie i spokojne. Nic nie zapowiadało zmian i gwałtownych zawirowań, które miały później nastąpić. Urodziła się w 1923 roku w okolicach Bostonu. Jej ojciec prowadził rodzinny biznes a matka zajmowała się wychowaniem pięciu córek. Kres idylli położył Wielki Kryzys. Pan Short splajtował, a następnie porzucił rodzinę pozorując samobójstwo. Matka z trudem wiązała koniec z końcem, wraz córkami przeniosła się do małego mieszkania i utrzymywała pracując jako kelnerka.
W wieku 19 lat Betty przeniosła się do Kalifornii, do ojca, który w międzyczasie postanowił dać rodzinie znak, że jednak żyje. Elizabeth porzuciła szkołę i podjęła pracę kelnerki, marząc o karierze modelki lub aktorki. Niestety marzenia te nie miały się ziścić. Na krótki czas wróciła do domu, jednak życie w niewielkim Medford okazało się mało pociągające dla dziewczyny marzącej o światłach sceny. Na pół roku przed śmiercią wróciła do Los Angeles. Nie podjęła żadnej stałej pracy, później prasa sugerowała, że była dziewczyną do towarzystwa bądź utrzymywała się z dorywczej prostytucji (co prawdopodobnie mijało się z prawdą). Cóż, Hollywood lat 40tych nie było zbyt przyjaznym miejscem dla młodej dziewczyny, a droga na szczyt bywała wyboista. Zresztą jak pokazują liczne współczesne przykłady, show-biznes nie zmienił się aż tak bardzo w tym względzie.
15 stycznia 1947 roku w Los Angeles znaleziono zwłoki Elizabeth Short. Jej ciało zostało przecięte na pół, pozbawione krwi i dokładnie umyte, usta w kącikach były rozcięte (uśmiech Glasgow). Ślady na ciele (których opis pozwolę sobie darować) oraz wyniki sekcji pozwoliły przypuszczać, że przez kilka dni przed śmiercią Short była więziona i torturowana. Pozwolicie również, że nie będę zamieszczać zdjęć zwłok Elizabeth - jeśli jesteście ciekawi bez trudu znajdziecie je w sieci.
I tu właściwie historia powinna się zakończyć, z racji tego, że zabójca nigdy nie został schwytany. Jednak to, co sprawiło, że o wydarzeniach z 47 roku mówi się do dziś, zdarzyło się już po śmierci dziewczyny. Jak to zwykle bywa, makabryczna zbrodnia okazała się łakomym kąskiem dla prasy. W tamtych czasach obecność mediów na miejscu zbrodni, często nawet przed policją, była zupełnie normalną sprawą, tak samo jak prowadzenie reporterskiego śledztwa. Ale to co działo się podczas tego śledztwa było przesadą nawet jak na ówczesne standardy.
Przez długi czas sprawa Czarnej Dalii (tak nazwano Short) była na czołówkach wszystkich gazet. 23 stycznia do redakcji Los Angeles Examiner zadzwonił człowiek podający się za zabójcę. Następnego dnia do redakcji przesłano szereg przedmiotów należących do ofiary m.in.: świadectwo urodzenia, zdjęcia, notes z adresami. Domniemany zabójca wysłał również szereg listów, podpisując się jako „Black Dahlia Avenger”. Duże zainteresowanie śledztwem sprawiło, że w krótkim czasie około 60 osób przyznało się do zabójstwa. Wiele osób dzwoniło również ze wskazówkami dotyczącymi śledztwa, telefonowano oczywiście do mediów, jednak wszystkie tropy prowadziły donikąd, a część z nich nie została nawet przekazana policji.
Pomimo przeciwności opieszałe z początku policyjne dochodzenie nabrało rozmachu. W szeroko zakrojone śledztwo zostali włączeni również agenci FBI. Ustalono, że po raz ostatni Short była widziana 9 stycznia, spośród tysięcy przesłuchanych osób wytypowano wstępnie 200 podejrzanych. Śledztwo trwało niemal trzy lata, jednak nie udało się wskazać winnego zbrodni ani ustalić co działo się z Short i gdzie była przetrzymywana od zaginięcia do śmierci. 
Sprawa Czarnej Dalii otrzymała jednak "drugie życie", wpisując się na stałe do amerykańskiej kultury masowej. Zagadka rozpalała umysły wielu pisarzy, dziennikarzy i śledczych. Wysnuto wiele hipotez, wskazano wielu potencjalnych podejrzanych, od seryjnych zabójców, przez znajomych Short, do mafiozów i znanych osobistości tamtych czasów.  Jedną z najbardziej znanych książek opartych na historii tego zabójstwa jest powieść James Ellroy'a  pt. The Black Dahlia z 1987 roku, która w 2006 roku została sfilmowana przez Briana de Palmę pod tym samym tytułem. Czytając, bądź oglądając, Czarną Dalię trzeba jednak pamiętać, że śledztwo opisane w książce choć opiera się na prawdziwym morderstwie i nawiązuje do faktów, jest fikcją stworzoną na potrzeby powieści. Czarna Dalia jest jednocześnie pierwszym tomem tzw. Kwartetu LA, na który składają się jeszcze: Wielkie nic, Tajemnice Los Angeles oraz Biała gorączka, które podobnie jak pierwszy tom łączą opis intrygi kryminalnej i sytuacji społecznej Los Angeles lat czterdziestych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...