Moda retro, styl vintage, piękne i klimatyczne miejsca.
Stylizacje inspirowane nostalgią za minionymi laty,
dwudziestoleciem międzywojennym i złotymi latami Hollywood.

11 grudnia 2015

Retro czy vintage - co to właściwie znaczy?fot. Paweł Karbownik aerte

Moda retro, vintage czy może rekonstrukcja historyczna – mam wrażenie, że choć te pojęcia są często używane, to nie zawsze są one rozumiane przez wszystkich w ten sam sposób. Dlatego chciałabym nieco usystematyzować wiedzę dotyczącą tych terminów – ciekawa jestem, czy podzielicie mój punkt widzenia.

Zacznę zatem od określenia styl retro – jest to wg. mnie najbardziej obszerna kategoria. Ubrania w stylu retro, to takie, które czerpią inspirację z mody minionych dekad (zwykle przyjmuje się okres 1940-90, choć ja bym uwzględniła również lata 20. i 30. ubiegłego wieku). Jednak to na ile odwzorowują one fasony i wzory z danego okresu jest sprawą bardzo indywidualną. Dla niektórych założenie rozkloszowanej spódnicy w grochy będzie już ubraniem się w stylu retro. Dla innych (ja również należę do tej kategorii), żeby móc mówić o stylistyce retro poza tą jedną spódnicą ważne będzie też reszta stroju i dodatków oraz makijaż i fryzura, które będą nawiązywać do mody minionych dekad. Ale podkreślam – nawiązywać, nie odwzorowywać w wersji 1:1, dzięki czemu pozostaje większa swoboda interpretacji danej dekady, bądź dekad. 
fot. Paweł Karbownik aerte
Odkąd pojawiła się moda na retro, najbardziej nadużywanym pojęciem jest moim zdaniem określenie „w stylu pin up”. Oczywiście biorę pod uwagę fakt, że tzw. styl pin up nie wywodzi się bezpośrednio z konkretnego okresu, czy nurtu w modzie, a jest jedynie nawiązaniem do wizerunków dziewcząt przedstawianym na plakatach, rysunkach czy w czasopismach dla panów. Dlatego nie ma tu konkretnego wzorca, jednak stylizacje, które widuję na wielu sesjach fotograficznych i konkursach „miss pin up” są niejednokrotnie nieprzemyślane i słabo dopracowane, a kwiatki typu jeansowe szorty + pończochy samonośne (a widziałam takie nie raz, również w miejscach po których spodziewałabym się większej świadomości w kwestii tego, skąd wywodzi się określenie pin up) są dla mnie nie do przyjęcia.

Inaczej ma się sprawa z określeniem vintage.

Oryginalne wzory sukienek - lata 40te.
Płaszcze i sukienki - lata 40te.
Ubrania vintage (nie „w stylu vintage”) to rzeczy wyprodukowane w okresie od 1920  do 1990 (ewentualnie nie później niż 20 lat wstecz, licząc od dnia dzisiejszego). Ubrania starsze niż z lat 20 ubiegłego wieku zwykło się uważać już za antyki, zaś nowsze niż dwudziestoletnie to ubrania współczesne. Oryginalne ubrania vintage mogą być używane, ale zdarzają się też nigdy nienoszone a nawet fabrycznie zapakowane (np. aukcje z pończochami nylonowymi z lat 60tych).

Często spotyka się również termin „w stylu vintage” i tak naprawdę odnosi się on do rzeczy nowych imitujących ubrania z poprzednich dekad (np. szytych według wykrojów z lat ubiegłych), jak również do rzeczy nowych celowo postarzanych, tak aby wyglądały na vintage
Płaszcze lata 40te i 50te.
fot. Paweł Karbownik aerte

I wreszcie dochodzimy do rekonstrukcji historycznej. Rekonstrukcja historyczna ubrań polega najczęściej na szyciu możliwie wiernych kopii oryginalnych ubrań według dawnych wykrojów, a jeśli ich brak, na podstawie rycin czy obrazów z epoki. Jednocześnie wykorzystuje się materiały i techniki maksymalnie zbliżone do tych z danej epoki (tak, to może oznaczać również szycie ręczne). Do rekonstrukcji historycznych możliwe jest także wykorzystanie oryginalnych strojów sprzed dziesięcioleci, ale umówmy się, że nie są one szeroko dostępne  - a te nieliczne dobrze zachowane osiągają zawrotne ceny. Odtwarzanie wydarzeń historycznych ma swoją długą historię, a działalność ruchów rekonstrukcyjnych bywa określana terminem żywej historii.

A ilustrację do dzisiejszego postu stanowią moje zdjęcia w stylizacji retro, inspirowanej modą lat 40tych i 50tych ubiegłego wieku (patrz ryciny). Jednak w żadnym wypadku nie jest to próba rekonstrukcji historycznej, ani żadne z ubrań nie jest vintage (niestety) – choć można powiedzieć, że są w stylu vintage ;)
Płaszcz - Hell Bunny, sukienka - Collectif, szpilki - Allegro, spinka - Wyczarovane.pl.

9 komentarzy:

 1. Jakie miałaś rajstopy na tych zdjęciach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żadne.
   Pończochy nylonowe :)

   Usuń
  2. jak można Lady in black zadać takie pytanie... ;-)

   Usuń
 2. Zgadzam się całym sercem! Ja osobiście wolę, jak to nazwałaś, modę vintage - taką, żeby była jak najbardziej podobna! Ale oczywiście nie mam nic przeciwko unowocześnianiu strojów :) Świetny post, bardzo mi się podoba ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Często na blogach spotykam się z tym, iż rzeczy z lumpexów są opisywane jako vintage...

  Płaszcz po raz kolejny zachwyca, pamiętam jak opisywałaś jego zakup. Patrząc na pończochy nylonowe mam na nie coraz większą ochotę, wyglądają jak druga skóra, zupełnie inaczej niż rajstopy. Piękny ten popiel na włosach!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję!
   A co do opisów, to może "vintage" lepiej wygląda niż zwykłe "sh"...

   Usuń
 4. Super post! Sama często używam tych terminów wymiennie. Mam też wrażenie, że termin "retro" strasznie się porozciągał i w tej chwili do worka "retro" można wrzucić praktycznie wszystko, co kojarzy się z daną epoką (np. obcisła mini-sukienka z dzianiny w pin upowy wzór).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mamy podobne spostrzeżenia :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...