Moda retro, styl vintage, piękne i klimatyczne miejsca.
Stylizacje inspirowane nostalgią za minionymi laty,
dwudziestoleciem międzywojennym i złotymi latami Hollywood.

5 października 2016

Rowerowa podróż w czasie.Czy wiecie, że konstrukcja roweru* nie zmieniła się zasadniczo od końca XIX wieku? Ostatnie dwie dekady tamtego stulecia zaowocowały opracowaniem pierwowzoru współczesnego roweru, wyposażonego w koła równej wielkości, tylne koło napędzane przekładnią łańcuchową, pneumatyczną oponę i pierwsze systemy zmiany przełożeń. Wszystkie rodzaje współczesnych rowerów to tylko udoskonalone wersje swojego pradziadka. Co za tym idzie, przejażdżka rowerowa jest zdecydowanie najbardziej retro formą przemieszczania (nie licząc pieszych wycieczek oczywiście) dostępną niemal dla każdego.
Z góry uprzedzając wątpliwości napiszę,
że jazda w szerokiej spódnicy jest równie wygodna, jak w spodniach
i nie stanowi żadnego problemu.
 

Jakiś czas temu wybrałam się na wycieczkę rowerową. Pogoda jeszcze do niedawna sprzyjała aktywności na powietrzu, a o zaletach jazdy na rowerze nie trzeba mnie przekonywać. Celem wyprawy był park na Młynku, który został niedawno zmodernizowany w ramach tzw. budżetu obywatelskiego. I tu przyznaję, że mam nieco mieszane uczucia. Z jednej strony - szerokie asfaltowe alejki/ścieżki rowerowe są bardzo wygodne, a specjalne miejsca do grillowania, siłownia pod chmurką i plac zabaw cieszą się dużym powodzeniem. Ale z drugiej strony brakuje mi tu trochę swobody, którą pamiętam z dzieciństwa (i lat młodości chciałoby się dodać, ale się powstrzymam) - zarośniętych alejek, przedzierania się przez chaszcze, opalania za krzakiem. Do niedawna na jednym z drzew wisiała (z resztą może nadal wisi) tabliczka z napisem „zakaz wypasania krów”, chociaż krowy tam nie było pewnie od 30 lat. A teraz zamiast wybujałej zieleni jest elegancko przystrzyżona trawa i chodniki. Niby ładna i pachnąca nowością infrastruktura, ale czy wszystko musi być takie pod linijkę, wyasfaltowane, wybrukowane? Nawet alejki w parku?
spódnica, sweter - Collectif, reszta stroju - nn
*Rower – pierwotnie nosił nazwę welocyped oraz bicykl i podobnie nazywany jest w większości nowożytnych języków europejskich. Polska nazwa pochodzi od brytyjskiej firmy Rover, która dawniej produkowała rowery (via Wikipedia).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...