Moda retro, styl vintage, piękne i klimatyczne miejsca.
Stylizacje inspirowane nostalgią za minionymi laty,
dwudziestoleciem międzywojennym i złotymi latami Hollywood.

31 października 2016

Sugar skull - co oznacza ukwiecona czaszka.La Catrina, Skelita Calaveras i James Bond

Wraz z rosnącym zainteresowaniem sztuką tatuażu oraz amerykańską kulturą, coraz większą popularnością również w naszym kraju, zyskuje motyw czaszki pokrytej kwiatami - tzw. sugar skull. Calavera (sugar skull) wywodzi się z tradycji meksykańskiej i oznacza wykonaną z cukru, ozdobną czaszkę, która jest nieodłącznym elementem obchodów Dia de los Muertos, czyli Święta Zmarłych.
Dia de los Muertos jest obchodzone w Meksyku w dniach 1 i 2 listopada w powiązaniu z katolickimi świętami Wszystkich Świętych i Zaduszek. Cukrowe, kolorowe czaszki wykorzystywane są do świątecznego przystrojenia grobów. Na czole calavery umieszczane jest imię zmarłego i czaszka wraz z kwiatami, świecami i poczęstunkiem jest zanoszona na cmentarz.  
Przepiękna animowana baśń, która dzieje się podczas Święta Zmarłych - na tym i na tamtym świecie.
Korzeni  Dia de los Muertos można szukać w wierzeniach południowoamerykańskich Indian (dla Azteków czaszka była symbolem śmierci ale również odrodzenia). W tradycji meksykańskiej Święto Zmarłych nie jest świętem smutku i zadumy (w przeciwieństwie do naszego kręgu kulturowego). Miast opłakiwać zmarłych, Meksykanie świętują, biesiadują i z radością wspominają swoich bliskich - wierząc, że w tym dniu spotykają się z nimi. Zgodnie z tradycją o północy w dniu 31 października zostają otwarte bramy zaświatów i na ziemię przybywają duchy zmarłych dzieci, zaś w dniu 2 listopada przybywają duchy dorosłych, aby cieszyć się wraz z bliskimi swym świętem. Oryginalnie sugar skull były wykonywane ręcznie przez członków rodziny - mniejsze dla duchów zmarłych dzieci, większe i bardziej dopracowane dla zmarłych dorosłych. Razem z poczęstunkiem na groby zanoszone są również podarki dla duchów, które mają przyjść na ucztę. Obchody Święta Zmarłych mogą być dość kosztowne, szczególnie dla uboższej i bardziej tradycyjnej ludności, która wierzy, że zadowolone duchy zapewnią rodzinie ochronę i szczęście. 
fot. Ewelina Darnowska

Skąd zatem popularność sugar skull poza Meksykiem? Prawdopodobnie przez kontrast, który w innych kulturach jest nieco szokujący. Meksykańskie czaszki nie są groźne, ani straszne. Są piękne, kolorowe, bogato zdobione motywami kwiatowymi. Idealny wzór dla wszystkich miłośników tatuaży, zbuntowanych nastolatków czy projektantów i wreszcie producentów. Motyw sugar skull we wzornictwie (tatuaże, ubrania, pamiątki) jest również bardzo popularny w kraju pochodzenia, jak widać Meksykanie nie mają przesadnie pryncypialnego stosunku do swoich świąt. I choć calavera jest popularną inspiracją halloweenowych przebrań, tak naprawdę jej symbolice bliżej do naszych rodzimych dziadów, niż do mającego celtycki rodowód All Hallows' Eve.
Wyniki wyszukiwania hasła sugar skull - dowód na olbrzymią popularność meksykańskiej czaszki.
Można znaleźć nawet tort weselny z motywem sugar skull.
Szybki przegląd wybranych ofert z rodzimych sklepów internetowych.

2 komentarze:

  1. Zawsze sobie obiecuję, że postaram się o taki makijaż na hallowen... a potem zapominam ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...